W kolejnej części błędów polskiego systemu edukacji o problemie, który niestety jest piętą achillesową naszego narodu. W dzisiejszych czasach umiejętności miękkie stały się równie ważne jak chociażby przygotowanie merytoryczne, doświadczenie czy znajomość języków obcych. Na nasze nieszczęście, polski system szkolnictwa nie poszedł z duchem czasu, przez co mamy ogromne problemy na rynku pracy, a często jesteśmy zdani na okupowanie najtańszych krzeseł.

No cóż. Czego Jaś się nie nauczył, to… Jan musi nadrobić!

Błąd 2: Brak edukacji miękkiej w szkołach.

Polscy pracodawcy pytani o to, czego najbardziej brakuje potencjalnym pracownikom, często zwracają uwagę na nisko rozwinięte umiejętności miękkie. Do podstawowych zalicza się:

– kreatywność,
– komunikatywność,
– elastyczność,
– przejmowanie inicjatywy,
– dynamizm działania,
– praca w zespole, 
– zarządzanie czasem.

Na stanowiskach kierowniczych czy też tych narażonych na bezpośredni kontakt z klientem, powyższe kompetencje są niezwykle ważne, a w przypadku pracy jako negocjator, przedstawiciel handlowy czy rzecznik prasowy, wręcz niezbędne.

Umiejętności te są ściśle związane z naszą osobowością i… wychowaniem. I tak u osób pochodzących z rodzin patologicznych umiejętności te często kuleją. Obecnie w placówkach oświaty również trudno o doskonalenie swoich zdolności psychospołecznych, co w rezultacie bardzo ogranicza, a czasem nawet uniemożliwia podjęcie wymarzonej pracy. Wniosek z tego taki: że:

Konieczne jest wprowadzenie do szkół zajęć rozwijających umiejętności miękkie, w celu sprostania wymaganiom współczesnego świata.

Jako nacja, jesteśmy mistrzami świata jeśli chodzi o umiejętności twarde. Teorię mamy w małym palcu. Znamy dokładnie budowę pantofelka czy większość stolic świata, jednak na obecne standardy to trochę za mało. Czas poprawić swoje umiejętności z zakresu szybkiego reagowania i zarządzania. Czas dowiedzieć się czym jest poprawna komunikacja, przywództwo i efektywna praca w grupie. Czas nadrobić braki, które odbijają się negatywnie na naszym życiu.

Na szczęście, obecnie mamy całą gamę możliwości związanych z rozwijaniem kompetencji miękkich. Pracodawcy coraz częściej organizują takie szkolenia w pracy, zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo mogą one poprawić efektywność pracownika. Szkolić możemy się również w domowym zaciszu. Na rynku jest wiele fachowych książek czy ebooków, wystarczy tylko wyciągnąć rękę.

Podsumowując.

Pora odrzucić przestarzałe schematy i zacząć myśleć przyszłościowo. Świat się zmienia, rynek i warunki pracy również. Aby nie zostać w tyle, trzeba mieć świadomość tych zmian i być na tyle elastycznym, by umieć się do nich dostosować.